
Saksbehandler: Alf Birger Haugnes
Arkivsaknr: 2010/6799
Saksordfører: Ingen
Saken avgjøres av: Formannskapet
vedtak
Rådmannens forslag til vedtak:
- Arbeidet med utvikling og utbygging av et boligfelt på Ytterøy startes opp når organisasjonen for overtakelse av tomteselskapets arbeidsoppgaver er på plass.
- Boligfeltet på Ytterøy tas inn i det kommunale boligbyggerprogrammet som skal utarbeides.
Hjemmel/bakgrunn for saken:
I forbindelse med kommunestyrets behandling av sak 76/10 Budsjett 2011 og Økonomiplan 2011-2014 - Levanger kommune ble følgende oversendelsesforslag enstemmig oversendt administrasjonen for behandling:
Som kjent har Fylkestinget redusert ferjetilbudet til Ytterøy fra 1. januar. Det oppfordres om velvillighet til å forsterke boligmulighetene på Ytterøy. Dette kan gjøres ved politisk beslutning om å be tomteselskapet om å starte forhandling med aktuelle grunneiere og foreta en reguleringsplan og en forberedende infrastrukturutbygging i tomteselskapets regi.
Vedlegg:
Ingen
Andre saksdokumenter (ikke vedlagt):
Ingen
Saksopplysninger:
Kommunestyret vedtok i møte 25.05.2011, sak 29/11 Utvalg for etablering av et samlet miljø for forvaltning og utvikling av kommunale tomteområder – Anbefaling å overføre tomteselskapet oppgaver til et egen fagseksjon i enheten Kommunalteknikk og det poltiske ansvaret til formannskapet. Samtidig vedtok kommunestyret utvalgets anbefaling om å gjenoppta utarbeidelsen av et kommunalt boligbyggerprogram.
Vurdering:
Rådmannen er enig i at det bør utvikles et boligområde på Ytterøy. Bl.a. er kyllingproduksjonen inne i en svært hyggelig utvikling som medfører tilflytting av familier til øya. Det er spesielt Litauiske familier som både ønsker og nå flytter til øya. Tilbud om boligtomter vil derfor kunne bli et viktig element for fast bosetting og kunne snu den negative utviklingen mht. antall innbyggere på øya.
Tomteselskapets arbeidsoppgaver skal nå overføres til den kommunale organisasjonen. Daglig leder har sluttet i sin stilling. Rådmannen er nå i ferd med å opprette og bemanne en egen fagseksjon på enheten Kommunalteknikk som skal ivareta arbeidsoppgavene. Fram til ny bemanning er på plass, er det ikke ressurser til å ta nye arbeidsoppgaver innenfor ansvarsområde enn å videreføre og avslutte de oppgaver som er i gang. Ved enheten har stillingen som enhetsleder stått ledig over en lengre periode. Denne vil nå bli forsøkt besatt samtidig som de nye stillingene i den nye fagseksjonen. Rådmannen kan derfor ikke se at det er mulig å sette i gang arbeidet med grunnerverv og utvikling av et boligfelt på Ytterøy før bemanningen er på plass. Rådmannen vil da prioritere oppstart av et slikt arbeid.
Iht. kommunestyrets vedtak skal det utarbeides et kommunalt boligbyggerprogram. Det er naturlig at et boligfelt på Ytterøy legges inn og prioriteres i dette dokumentet.